Buluğ Çağı

0
1434

Buluğ  Çağı (ergenlik Dönemi) Nedir?Buluğ çağı 12-21 yaş dönemini kapsayan vücutta hem kızların hem de erkeklerin  bazı değişmelerin  ayrı ayrı yaşandığı özel bir dönemdir.Çocuğunuz hızlı kilo alacak, boy uzaması hızlanacak hızlı boy uzaması olduğundan bacaklarında zaman zaman ağrılar olacak, bazen çok sinirli bazen çok sakin ve bazen duygusallığı yaşayacaktır. Çocuğunuz bu hızlı değişimin içinde sizden yardım bekleyecek bazen size kızacaktır.  Kendini bir gün yalnız ertesi gün arkadaş canlısı olarak görebilir. Oldukça değişken bir yapıya sahiptir. Kendini arkadaş çevresine daha çok verecektir.Yaşanan Davranış DeğişikliğiErgenler kendilerini yetişkin olarak gördükleri için kendilerine sınırsız  özgürlük verilmesini isteyebilirler.Anne babaların onları uyarması, giyim kuşamlarına karışmaları onları son derece rahatsız eder. Bu nedenle zaman zaman fevri davranışlarda bulunabilirler. Asi çıkışları ile sizi yanıltabilirler zaman zaman sizi üzebilirler. Bu durumlara şimdiden kendinizi alıştırın.Bu yaşta çocuğunuz kimlik arayışı içine girecektir, bu konuda  ona yardımcı olmalısınız.Buluğ Çağında Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Beş Nokta

  1. Hormonsol değişiklik sebebi ile iştah artışı görülebilir. Fast food dediğimiz hazır yiyeceklere yönelebilir bu dönemde özellikler. arkadaşları ile dışarı çıkıp bu tarz yiyecekler yemek isteyecektir.
  2. Özellikle erkekler bu yaşta üçgen bir vücuda sahip olmak için kas çalışmalarına yönelebilir, bunun için ilaçlar almaya kalkışabilirler. Çocuğunuzu bu dönemde oldukça iyi takip etmeli ancak onları kırmadan ve incitmeden uyarmalısınız.
  3. Akne ve sivilceler onun için dünyanın sonudur diyebiliriz. Dışarı çıkmak istemeyecek, sosyal fobi ye kadar gidecektir bu sıkıntısı.  Özellikle aknelerden ciddi rahatsızlık duyacaktır.
  4. Dik duramamma sorunu yaşayacaktır. Bu soruna ‘postur’ denilmektedir.  Anne ve babalar unutmayın ağaç yaş iken eğilir küçük yaşta dik durmasını öğrenemeyen bir çocuk ilerleyen yaşlarda kambur olabilir.
  5. Çocuğunuzun özgüvenini arttırma adına ona destek vermelisiniz. Ona güzel/yakışıklı olduğunu hissettirmeli, ihtiyaç duyulursa saç ve stil değişimine karışılmamalıdır.
    Ergenlik Dönemi
    Ergenlik Dönemi

 

CEVAP VER