Göğüs ucu olmayan anne nasıl emzirir ?

0
2971

Bazı kadınların göğüs ucu çocuğu emziremeyecek kadar içeri göçük olabilir. Göğüs ucu olmayan annelerin bebeklerini nasıl emzireceklerini sizler için paylaşıyoruz.

Her kadın farklı boyutta meme ucuyla dünyaya gelir. Bazı göğüs uçları geniş,bazıları içeri göçük,bazısı da küçük olabilir. İlk anne olacak ve emzirecek olan bayanlar için sorun haline gelebilir. Bebeğin rahat emmesi için annenin meme ucunun olması ve lazımdır. Doğustan emme yeteneğine sahip olan bebekler için anne sütü çok önemlidir.

Hamilelik sürecince göğüslerinizin değiştiğini göreceksiniz. Fakat unutmamalısınız ki başarılı bir emzirme göğüs yapısına bağlı değildir. Her anne bebeğini fonksiyonel bozukluk yoksa kolayca emzirebilir.

Meme ucunuzun olup olmadığını tespit edin:

Bazı anneler meme ucunun olup olmadığını ta ki doğum yapana kadar anlamazlar. Düz olan meme ucu aslında bebeği emzirmek için yeterli olabilir. Hamile kaldığınızda vücudunuz esnekleşeceği için meme ucunuzun olup olmadığını tespit etmek elinizde. Meme başınıza parmağınızı koyup iki parmağınızla canınızı acıtmadan dışarı çıkarabilirsiniz.

Meme ucu içeri göçük olanlar neler yapmalı ?

Meme ucu içeri göçük olan bazı bayanlar egzersiz yaparak göğüs ucunu dışarı çıkarabilir. Yalnız meme ucu testini doğumdan sonra yapmanız daha doğru. Çünkü meme ucunun uyarılması oksitoksin hormonunu salgılanmasına sebep verir. Bu hormon ise doğumu başlatan rahimin kasılmasına sebep olabilir.

Hoffman egzersizi yapın

Meme ucunuzu baş parmaklarınızın arasına alarak gerin meme ucunuzun çıktığını göreceksiniz.

Germe egzersizi

Meme başınızı işaret parmağınızdan başparmağınızın arasına alarak dışarı çekin. Meme ucunuzu yuvarlayın. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Göğüs ucu aparatları kullanın 

Annenin meme ucu yoksa kaşıkla besliyorsanız bebeğiniz anne memesini bırakabilir. Bunun yerine göğüs ucu çıkarıcılar kullanın.

 

CEVAP VER