İngilizcede Yönler Nasıldır

0
865

Dil öğrenimi insanların iletişim kurması için önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yabancı dil öğrenimine bakıldığında en sık karşılaşılan dil İngilizcedir. İngilizce öğrenimi günümüzde oldukça önem verilmekte küçük yaşlardan itibaren başlanmaktadır. Her yaş grubuna uygun olarak İngilizce Kursu bulunmaktadır. Bu kurslar belli seviyelere göre sınıflar açılmıştır. Bu sınıflarda aynı seviyelerde bulunan öğrencilere ders verilmektedir. Bu durumu göz önüne alırsak seviye belirleme işleminin en doğru şekilde yapılması gerektiğini unutmayınız. Seviyenin doğru belirlenmemesi öğrenciler için çeşitli sıkıntılar oluşturmaktadır. Öğrenci alt seviyeden başladığında derste sıkılmaya ve zaman içinde kursu bırakmaya kadar ilerlemektedir. Kendi seviyesinin üstünde bir seviyede başlaması ise derste anlatılanların anlaşılmaması gibi olumsuzluklar yaşanmakta bu ise öğrencinin kendisini kötü hissetmesini sağlamaktadır.

İngilizce de öğrenilmesi gereken pek çok bilgi olması öğrencilerin gözünü korkutsa da zamana yayılarak öğrenilen İngilizce insanlara zamanla zor bir şey olmadığı göstermektedir. İngilizce de öğrenilmesi gereken bir diğer bilgi ise İngilizce yönlerdir. Yönler çoğu zaman karıştırılmaktadır. Bu yüzden yönleri karıştırmamak adına bazı yöntemler kullanılması gerekir. Yönleri sıralamak gerekirse kuzey- North, güney- South, batı- West, doğu- east olarak sıralanmaktadır. Yönleri ezberleme konusunda kullanılan pek çok yöntem vardır. İşlemi kolaylaştırmak için yönleri aklımızda tutabileceğimiz kelimelerle bağdaştırabiliriz. Bu duruma örnek vermek gerekirse Game of Thrones’tan-North remembers olarak bağdaştırabiliriz. Güney olarak ifade edilen South ise South Park ile bağdaştırılmaktadır. Doğu olarak ifade edilen East ise özellikle haberlerde sıkça kullanılan Middle east yani Ortadoğu ibaresinden aklımıza gelebilir. Son olarak ise Batı karşımıza çıkmaktadır. Batı sözcüğünü hatırlamak için Vahşi batı filmi aklımıza getirmemiz gerekir. Böylece yönler kısmını kolay bir şekilde aklımızda tutabilmemiz sağlanabilir.

İngilizce de harflerin öğrenilmesi için alfabenin ezberlenmesi gerekir. İngilizce alfabe de Türkçe de olduğu gibi Latin alfabe olduğu bilinir. İngilizcedeki harflerin yazılışları ile okunuşları arasında fark olması İngilizce öğrenecek olan öğrenciler için biraz zorluk yaşatabilir. Türkçe de 21 sessiz 8 sesli olmak üzere 29 harf bulunmaktadır. İngilizce de ise 21 sessiz 5 sesli olmak üzere 26 harften oluşmaktadır. İngilizce de olup Türkçe de olmayan harflere bakıldığında ise Q, W, X harflerini görebilirsiniz. Türkçe de olup İngilizce de olmayan harflere bakıldığında ise Ç, Ğ, Ö, Ş, Ü harfleri ile karşılaşabilirsiniz. İngilizce de i, q, w, x harflerinin büyük harf olarak yazılımına bakıldığında ise I, Q, W, X harflerini görebilirsiniz. Bu harflerin dışındaki diğer tüm harfler küçük ve büyük olarak aynı şekilde yazılmaktadır. Bir duruma örnek vermek gerekirse ill olan hasta anlamına gelen kelime büyük harflerle yazıldığında ILL olarak yazılmaktadır. Öğrenciler İngilizce alfabeyi öğrenecekleri zaman alfabe şarkısı ile öğretilmesi öğrencilere hem zevkli hem de daha kolay öğretici olmaktadır. Özellikle küçük yaşta ki çocuklar için şarkı ile öğrenme sıkça başvurulan bir yöntemdir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikVajina hakkında bilmeniz gerekenler
Sonraki İçerikSpangule

CEVAP VER