İş Ve Kariyer

0
1619

Kariyer Planlamasında Yapılan Hatalar

Bunları okumadan asla  kariyerinizi değiştirmeyin. Zira geri dönüşü olmayan bir yola çoktan girmiş olabilirsiniz. İşte kariyer değiştirirken yapılan en büyük hatalar:Bir işte veya  bir şirkette başlayıp 10 yıl –20 yıl o işi sürdürmek  babalarımızın, dedelerimizin tarzıydı, artık bunun modası geçti. Batıda insanlar hayatları boyunca en az beş ya da altı kez kariyer  değişikliği yapıyor. Bu akım Türkiye’ye de sıçradı. Gençler arasında yapılan araştırmalar, pek çok kişinin bu eğilimde olduğunu ortaya koyuyor.Tüm hayatımızı baştan sona etkileyecek kariyer değişikliğine karar verirken temel çıkış noktası bunu gerçekten istemekten geçiyor. Peki diyelim ki bu kararı aldık. Beklentileriniz doğrultusunda bizi  yönlendirecek bir plan da yaptık. Sonrasında neler yapmalıyız ? Somut olarak isteklerinizi ve yapabileceklerinizi kağıda döktükten sonra belirsizliğin azaldığını siz de fark edeceksiniz. Unutmamanız gerekir ki atacağımız her adım bizi sonuca yetiştirir. Ama bu yolda yürürken taşlara takılıp tökezleyebilirsiniz de. Bunu önlemek için  izlediğiniz strateji ne olursa olsun şunlardan kaçınmak gerekir.

  1. Uzun uzadıya bir karar alamadan bu fikri benimsemeyin. Düşünmeden yapılan bir iş kadar kötü sonuç doğurabilecek bir şey yoktur. Bu nedenle kariyer değiştirme konusunda iyice düşünmelisiniz.
  2. Kişiliğinize uymayan bir işi sadece popüler diye kabul etmeyin. Unutmayın yapacağınız iş sizin karakterinize uygun olmalıdır.
  3.  Arkadaşlarınız başarılı olduğu için siz de o alanı seçmeyin. Aynı yıl üniversiteden mezun oldunuz, üç aşağı beş yukarı nitelikleriniz aynı. Hepiniz farklı alanlara dağıldınız, yıllar sonra bazı arkadaşlarınızın sizden daha çok yükseldiğini gördünüz ve içiniz sızladı. Hemen o alandaki uygun pozisyonlara başvuruda bulundunuz. Halbuki alanın aynı, ama kişilerin farklı olduğunu göz ardı ettiniz.
  4. Önceden aklınızda kalan işlere odaklanıp kalmayın. Kendinizi bir noktaya bağlamayın, geniş düşünün bu sizin bakış açınızı geliştirecektir.
  5. Para sizin için tek belirleyici faktör olmasın. Para gereklidir ama işi severek yapmak daha önemlidir. İşinizde memnunsanız para paranın çok da önemli olmadığını göreceksiniz.
  6. Kariyer değişikliğine karar verdiyseniz bu sizin kararınız olmalıdır. Başkalarının kararları altında attığınız adımlar sadece sizi üzer. Kariyer değişikliğini gerçekten istediğinizden emin olun ve bu kararı sadece siz verin .
  7. İstediğiniz kariyerde bir kaç deneme yapmadan kariyer değişikliği yapmayın. Unutmayın alışamadığınız bir iş sizi eski işinizden de etmiş olabilir.
  8. Kariyer değişikliğiniz kesin bile olsa işinizi asla ihmal etmeyin. Unutmayın eski performansınız gelecekteki performansınızın göstergesi olacaktır.
  9.  Kariyer danışmanlarından size uygun alanı söylemelerini beklemeyin. Sokratik metot yardımıyla sorular sorarak unutulmuş hayallerinizi ve yeteneklerinizi gün ışığına çıkarabilirler, fakat araştırma yapmak ve karara varmak sizin görevinizdir. Kariyer yolundaki adımlarınızı başka biri belirliyorsa hata yapma olasılığınız çok yüksektir.
  10. Kariyer değişikliğinde köklü bir değişiklik beklemeyin. Unutmayın kariyer değişikliği durağan değil dinamik bir yapıdadır.
Kariyer Aşamaları
Kariyer Aşamaları

CEVAP VER